کمپوس بورد:
سازنده و ایده اول طرح کمپوس برد ، مربوط به کسی نیست جز ولفگانگ گولیچ ، برترین سنگنورد دهه 80 اروپا . ولفگانگ با استفاده از تمریناتی که بر روی این برد طراحی کرد توانست در سپتامبر 1991 مسیر
Action Directe با درجه سختی 9a  را صعود کند . این مساله تحولی در زمان خود بود .
ادامه
چگونه یک کمپوس برد بسازیم ؟
 
برای ساختن و نصب کردن کمپوس برد می توانید از فضای خانه استفاده کنید . اگر یک مقدار تمیز باشید می توانید حتی کمپوس را در فضای پذیرایی یا پارکینگ نصب کنید .حال برای آنکه یک کمپوس برد بسازیم ابتدا باید اندازه های استاندارد این برد تمرینی را بدانیم .

یک نمونه از کمپوس برد در یک خانه

زاویه استاندارد پنل کمپوس : 12.5 درجه  ( محدوده مجاز از 10 تا 20 درجه می باشد ) هر چقدر این زاویه بیشتر باشد باید قدرت شما در آویزان ماندن در شیب منفی بالاتر باشد . بهتر است برای شروع با همان زاویه 12.5 درجه کار کنید .

فاصله بین پله های کمپوس : 22 سانتیمتر از بالای هر پله تا بالای پله بعدی باید فاصله داشته باشد . البته در بعضی از بردهای تمرینی این مقدار را بیشتر و در بعضی این مقدار را کمتر نیز می کنند .

 عرض پله های کمپوس : از 1 سانتیمتر تا 3.5 سانتیمتر متغیر می باشد . سنگنوردان با درجه سختی 6c – 7c بهتر است از عرض بیشتر و سنگنوردان با درجه ساختی 7c+  باید از پله های باریکتر استفاده کنند .

نمونه ای از پله ها پیش ساخته توسط شرکتهای کوهنوردی

در صورتیکه قصد شروع تمرینات کمپوس را دارید می توانید با 3 سانتیمتر شروع کنید .  در ضمن طول این پله ها حداقل باید 60 سانتی متر باشد . این مقدار حداقل مورد نیاز برای آویزان شدن با دو دست از آن می باشد .

زاویه انحنای لبه پله ها : این مقدار را تاحد کمی انحنا دهید به گونه ای که با آویزان ماندن با دست از روی آن آسیبی به انگشتان شما وارد نشود . ( اگر مقدار این انحنا را زیاد کنید باعث کاهش اصطکاک شما با پله خواهد شد . )
اصطکاک پله ها : این مقدار بستگی به نوع چوبی دارد که استفاده می کنید . در صورتیکه از چوبهای یک تیکه و با کیفیت استفاده می کنید اصطکاک خوبی خواهید داشت ولی بقیه چوبها مانند چوبهای روسی و ... اصطکاک کمتری خواهند داشت.

نکته ( تجربه شخصی ) : به هیچ عنوان پله ها را سوهان نزنید ، آنها را رنگ نکنید و سمباده نکشید . این کارها باعث سر شدن پله ها و پایین آمدن اصطکاک مناسب برای تمرینات خواهد شد . طول تخته ای که پله ها بر روی آن نصب می شوند را نیز می توانید از 210 سانتی متر به بالا انتخاب کنید .
 نکته مهم در این مرحله ارتفاع نصب کردن تخته کمپوس برد از سطح زمین می باشد . هیچگاه کمپوس را نزدیک زمین نصب نکنید . این کار مانع آویزان شدن راحت شما از اولیه پله آن خواهد شد . کمپوس را به صورتی نصب کنید که اولین پله آن درست مقابل چشمان شما باشد .  در صورتیکه کمپوس را بالاتر نصب کنید نیز در ارتفاع پایین مشکلی نخواهید داشت ولی هنگام رسیدن به پله های آخر به مقدار زیادی از زمین فاصله می گیرید و افتادن در این شرایط می تواند باعث ایجاد آسیب برای شما شود .

مراحل کار :

مرحله اول : مونتاژ تخته کمپوس برد و پله ها

در این مرحله تخته را بر روی زمین بخوابانید و محل پله ها را با توجه به فاصله 22 سانتی گفته شده بر روی آن علامت بزنید . حال پله و تخته را سوراخ کرده و آن را بوسیله پیچ و مهره محکم کنید . برای هر کدام از پله ها می توانید از 4 پیچ و مهره استفاده کنید .

مرحله دوم : ایجاد لبه نرم در سطح پله ها

با استفاده از کمی سوهانکاری ، لبه ای که انگشتان شما در آن درگیر می شود را کمی انحنا داده تا به هنگام انجام حرکات از آسیب مصون بمانید .  

مرحله سوم : درست کردن استراکچر جهت قرار گرفتن تخته کمپوس بر روی آن

استراکچر خود را به گونه ای بسازید که هنگامی که تخته بر روی آن قرار می گیرد زاویه 12.5 درجه در آن رعایت شده باشد .

مرحله چهارم : در این مرحله هم می توانید از روش پیچ کردن و هم از جوشکاری برای اتصال استراکچر به دیوار مورد نظر اقدام کنید .

مرحله پنجم : تخته را بر روی استراکچر سوار کنید .

منبع : سایت کونوردی. نشان زندگی